Türkçe | English

Kurumsal

ADIYAMAN

Nüfus Eğitim Sağlık Kültür ve Turizm Tarım ve Hayvancılık Sanayi Dış Ticaret Ulusal Hesaplar Enerji ve Madencilik

ADIYAMAN

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve bilinen en eski yerleşim birimlerinden biri olan Adıyaman’ın tarihi M.Ö 40.000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Uzun yıllar Hitit ve Asur medeniyetlerinin hâkimiyeti altında kalan kent M.Ö 6. yüzyıldan itibaren Persler ve Makedonların etkisi altında kalmıştır. M.Ö 69 yılında kurulan Kommagene İmparatorluğuna başkentlik yapmış, daha sonra Roma hâkimiyetine girmiştir. 670 yılında Emevi, 958 yılında ise tekrar Bizans topraklarına katılmıştır. Orta çağ boyunca birçok devletin hâkimiyeti altına giren Adıyaman 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in İran Seferi sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. Adıyaman, Osmanlı topraklarına katıldığı dönemin başında merkezi Samsat’ta bulunan bir sancakla Maraş Beylerbeyliğine, Tanzimat Döneminde ise bir kaza olarak Malatya sancağına bağlanmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında Malatya’nın bir ilçesi olan Adıyaman 1954 yılında il statüsünü kazanmıştır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer alan Adıyaman, 7.337 Km2 yüz ölçümü ile Türkiye’nin 42.’inci büyük şehri olup, rakımı 669 m’dir. Şehir yüzyıllar boyunca kültür ve ticaretin en önemli yollarından biri olan İpekyolu üzerinde bulunmaktadır. Bölgede irili ufaklı birçok akarsu bulunmakla birlikte en önemli akarsu kaynağı Fırat nehridir.

Atatürk Baraj Gölü’nün büyük bir kısmı Adıyaman il sınırları içerisinde yer almaktadır. Adıyaman’da merkez ilçe dâhil 9 ilçe, 172 mahalle ve 451 köy mevcuttur. İlçeleri Merkez, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kâhta, Samsat, Sincik ve Tut ilçeleridir. Kuzeyi dağlık ve güneyi ovalık olan Adıyaman’da iki farklı iklim hüküm sürmektedir. Dağlık kuzey kısımda Karasal İklimin, güneyde ise Akdeniz İkliminin etkilerini görmekteyiz.

 


Copyright 2013 AYDO

Anasayfa   |   İletişim

Alitaşı M. Gölbaşı C. No:137 Kat:4 ADIYAMAN

Tel : +90 416 213 14 44-46 Fax : +90 416 213 14 45
E-mail : info@investinadiyaman.gov.tr